Istniejemy od 1984 roku. Wcześniej działaliśmy jako Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnym Ruchowo w Sanoku. Od 2010 roku funkcjonujemy już jako Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnym Ruchowo. Pomysłodawcą, założycielem i siłą napędową Stowarzyszenia jest Pani Marta Barnuś - obecny prezes.

Liczymy w tym momencie 226 członków. Są to dzieci z terenu Sanoka oraz okolicznych gmin obejmujących całe Bieszczady. Sytuacja materialna większości rodzin dzieci niepełnosprawnych jest bardzo trudna. Rodzice są bezrobotni lub pozostają na zasiłku z Opieki Społecznej. Nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej ze względu na dziecko, które wymaga całodobowej opieki. Leczenie i rehabilitacja jest kosztowna i długotrwała, w związku z czym pozostaje dla większości tych rodizn nieosiągalna.

Celami statutowymi Stowarzyszenia są:

1. Prowadzenie działalności charytatywnej poprzez organizowanie pomocy i opieki nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną.

2. Organizowanie i prowadzenie działalności opiekuńczej, wychowawczej, rekreacyjnej i zdrowotnej poprzez spotkania i zajęcia edukacyjne, imprezy kulturalne i uroczystości.

3. Integrowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo w środowisku i wśród ich zdrowych rówieśników.

4. Ochrona dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo przed wszelkimi formami przemocy fizycznej i psychicznej. Uświadamianie im praw oraz współpraca z powołanymi do tych zadań placówkami.

5. Organizowanie i pokrywanie kosztów wypoczynku letniego i turnusów rehabilitacyjno-leczniczych.

6. Prowadzenie działalności edukacyjnej i szkoleniowej dla rodziców dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo. Organizacja kursów i spotkań z ludźmi różnych profesji i lekarzami.

7. Prowadzenie współpracy z organizacjami krajowymi międzynarodowymi i zagranicznymi działającymi na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

8. Ochrona zdrowia przed wszelkimi zagrożeniami wywoływanymi niszczeniem środowiska. Propagowanie postaw pro-ekologicznych.

9. Współdziałanie z instytucjami państwowymi, organizacją rządową, samorządową, kościołami, innymi stowarzyszeniami, środkami masowego przekazu, zakładami pracy, placówkami oświatowymi i prywatnymi osobami w ramach realizacji celów statutowych.

10. Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z realizacją celów statutowych, z której dochód może być przeznaczony na działalność Stowarzyszenia.

11. Prowadzenie innych działań służących dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo.

12. Dla realizacji swoich celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie lub wspólnie z innymi podmiotami gospodarczymi.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl